Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/lodziank/public_html/teksty.php on line 13
O Wągrowcu

Wągrowiec to niewielkie miasto (ok. 25 tyś. mieszkańców ), położone 55 km na północ od Poznania. Otoczone lasami i jeziorami jest wspaniałym miejscem do wypoczynku zarówno weekendowego jak i długotrwałego. Znajdujący się na północnym skraju Wągrowca las, sieć promenad i ścieżek rowerowych położonch wzdłuż rzek i Jeziora Durowskiego są ulubionymi miejscami spacerowymi mieszkańców i wczasowiczów. Nad jednym z takich szlaków znajduje się unikalne zjawisko hydrograficzne - skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby (jedyne w Europie i jedno z dwóch w świecie).
Walory krajoznawcze wspomaga odpowiednia baza turystyczna: kąpielisko nad Jeziorem Durowskim z wypożyczalnią sprzętu wodnego, hotele i ośrodki wczasowe, przystanie żeglarskie oraz udostępniane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji obiekty sportowe - hala sportowo - widowiskowa, sauna, gabinety odnowy biologicznej, dwa pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej i korty tenisowe.

 

Wągrowieckie jeziora stanowią także nie lada gratkę dla wędkarzy. W wodach jezior Durowskiego i Rgielskiego można łowić węgorze, płocie, leszcze, szczupaki, liny, okonie, wzdręgi i ukleje.

 

Najbardziej znanym wągrowieckim przedsięwzięciem jest dwumiesięczny wakacyjny cykl imprez kulturalno - rekreacyjno - sportowych "Lato na Pałukach", obchodzący w 2008 roku czterdzieste urodziny. Na sobotnio-niedzielne imprezy przybywają tradycyjnie mieszkańcy, jak i goszczący tu wczasowicze. Program jest szalenie urozmaicony: przybliżające folklor "Raz na ludowo", "Filmowy weekend" dla kinomanów, "Rock-noc symfoniczna" dla młodzieży, gromadzące redakcje gazet z całego kraju "Święto Prasy Wielkopolskiej", jedyny w Polsce "Festiwal latawcowy", "Wybory Miss Lata na Pałukach", najważniejsze w cyklu "Dni Wągrowca" (wraz z szalenie udanym Festynem Cysterskim), obchodzone od 1996 roku i wiele, wiele innych imprez. Przez całe lato okolice amfiteatru tętnią życiem. Organizowanych jest wiele dyskotek, imprez granych "na żywo", znajduje się tu wiele punktów gastronomicznych - a wszystko to nad samym jeziorem.

WARTO ZOBACZYĆ:

  Późnogotycki Kościół Parafialny pw. Św. Jakuba (fara) - pierwotnie zapewne fundowany przez cystersów w XIV w. - wzmiankowany w 1381 roku. Budowa obecnego rozpoczęta w początku XVI w.

  Barokowy kościół i klasztor pocysterski - w 1396 r. przeniesienie cystersów z Łekna do Wągrowca. Budowa pierwotnych zabudowań w latach 1383-1396. Pożar w 1747 r. zniszczył prawie całkowicie kościół i klasztor. Odbudowa w II poł. XVIII w. najpierw klasztoru, potem kościoła ukończona w 1799 r.

  Opatówka. Dawna siedziba opatów cysterskich. Obecnie Muzeum Regionalne.

  Piramida Łakińskiego - grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich Franciszka Łakińskiego w kształcie piramidy.

  Rezerwat Dębina - przyrodniczy rezerwat lasu dębowego, w którym występują kolonie czapli siwej, oraz liczne ponad 270-cio letnie dęby z pomnikiem przyrody - "Dębem Korfantego".

  Skrzyżowanie rzek (bifurkacja) - rzeki Wełna i Nielba krzyżują się tworząc unikalne zjawisko hydrograficzne.

  Kościół w Tarnowie Pałuckim - oddalony od miasta o 5 kilometrów najstarszy w Polsce kościół drewniany.

  Kamień św. Wojciecha - jeden z największych w Europie głaz narzutowy we wsi Budziejewko (12 kilometrów od Wągrowca).

 

  Wykopaliska archeologiczne - w pobliżu Tarnowa Pałuckiego
(5 kilometrów na wschód od Wągrowca) wykopaliska archeologiczne przynoszące dowody osadnictwa na tym terenie datujące się na 2500 lat p.n.e.

 
   

| O Wągrowcu | O nas | Oferta | Zakwaterowanie | Dojazd | Kontakt | Rezerwacja | Galeria |

Strona Główna design Strona Główna Napisz do nas